10 důvodů, proč používat Operu 9.5

Vydáno: 29.9.2008 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Tento článek byl vydán již před dlouhou dobou, proto nemusí být aktuální.
Děkuji za pochopení.

V tomto článku se vám pokusím sdělit 10 důvodů, proč by jste měli používat prohlížeč Opera 9.5. Jedná se o moderní výkonný nástroj k surfování vodami internetu. V celosvětovém měřítku je Opera třetí s výrazným odstupem za Internet Explorerem a Firefoxem. Přečtěte si, proč by mohla být Opera mnohem výše.


Rychlý přístup (Speed Dial)

Důvod č. 1: Rychlost

Opera je velmi rychlý prohlížeč. Vykreslování je v něm rychlejší než v Internet Exploreru nebo ve Firefoxu. Abych ale jenom nechválil, některé aplikace využívající Ajax (např. Mapy.cz, Facebook) mohou být v Opeře pomalejší, většinou ale záleží na konfiguraci počítače.

Důvod č. 2: Bezpečnost

Bezpečnost je u Opery na skvělé úrovni. Prohlížeč obsahuje ochranu proti podvodným stránkám (phishing). Blokuje také vykakovací (popup) okna. Celkově jsem ještě neměl problémy s viry. Nesmíte ale zapomenout na antivirový program, bez něj by to nešlo ani v sebelepším prohlížeči. Doporučuji český zdarma dostupný Avast! Home.

Důvod č. 3: Rozhraní

V Opeře 9.5 se objevilo nové moderní rozhraní, které se nesnaží kopírovat žádný z ostatních prohlížečů, jde svou cestou. Pouze se mírně inspirovalo vzhledem Windows Vista. Rozhraní si můžete různě přizpůsobit, přeházet tlačitka nebo panely jak se vám zlíbí.


Přizpůsobitelnost rozhraní

Důvod č. 4: Rychlý přístup

Skvělá funkce v Opeře je tzv. Rychlý přístup (Speed dial). Jedná se o matici devíti oblíbených stránek, které si sami nastavíte. Rychlý přístup se vám pak ukáže při otevření nového listu (panelu) nebo si ho můžete nastavit jako domovskou stránku. Je to pak nejrychlejší přístup k vaším oblíbeným stránkám.

Důvod č. 5: Gesta myší

Ovládání prohlížeče nikdy nebylo rychlejší. S pohybovými gesty myší (Mouse gestures) jde všechno snadněji. Jednoduše podržíte pravé tlačítko myši a uděláte pohyb. Například pohyb zprava doleva znamená zpět, na opačnou stranu zase vpřed, shora dolů pak otevření nového listu. Jde to snadno, to sami poznáte.

Důvod č. 6: Poznámky

Potřebujete si rychle uložit část textu? Žádný problém, označíte ho a kliknete na “Kopírovat do poznámek”. Všechno co jste si tak chtěli zapamatovat máte hned po ruce a nemusíte otevírat žádný textový editor.

Důvod č. 7: RSS čtečka

Opera obsahuje příjemnou RSS čtěčku pojmenovanou jako “Novinky”. Pokud chcete sledovat zprávy na vašem oblíbeném serveru, není nic snažšího než kliknout na oranžovou ikonku vedle adresy a hned jste přihlášení k odběru novinek.


Integrovaná RSS čtečka

Důvod č. 8: Kouzelná hůlka

Tlačítko kouzelné hůlky (pojemnované jako “Hesla”) vám usnadní vyplňování formulářů. Opera si bude pamatovat vaše přihlašovací údaje, a vy pak při přihlašování pouze stisknete toto tlačítko a Opera za vás vyplní jméno a heslo a odešle je. Funguje to i u různých registrací, kdy si v Opeře uložíte jméno, adresu, e-mail atd. a pak je pomocí kouzelné hůlky automaticky vepíšete do formuláře.

Důvod č. 9: Koš

Zavřete si omylem list a nechcete pak hledat v historii na které stránce jste to byli? Stačí kliknout na ikonu koše a poslední zavřené listy můžete snadno obnovit. Maličkost, ale usnadní život.

Důvod č. 10: Okna

Potřebujete mít dvě stránky vedle sebe? Není problém, každý list se chová jako samostatné okno. Ty pak můžete ukázat vedle sebe nebo pod sebou, prostě jak se vám zachce. To vše probíhá v rámci jednoho okna Opery, nemusíte tedy porhlížeč spouštět nadvakrát. Ostatně, v Opeře to ani nejde.


Zobrazení stránek v oknech

Nedostatky

Abych ale Operu jen nevychvaloval, i v ní se najde několik nedostatků. Jako první bych jmenoval omezenou podporu doplňků. Je skvělé, že Opera obsahuje spoustu pokročilých funkcí již v základu. Pokud si ale budete chtít něco přidat, jste odkázáni pouze na tzv. Widgety, což jsou jakési miniaplikace. S nimi toho ale moc neuděláte. V tomto ohledu se dá Firefoxu a jeho doplňkům jenom závidět. Další věc je že některé stránky vám v Opeře prostě nepojedou. Takových je ale hodně malé procento a naprostá většina stránek se vám zobrazí kvalitně, tak jak má.

Závěr

Opera je každým coulem výborný prohlížeč. Má i své mouchy, ale nikdo není dokonalý. A Opera nemá k dokonalosti daleko. Tak ji vyzkoušejte, nic za to nedáte a třeba budete příjemně překvapeni :-)


Gizmo’s Page v Opeře :-)


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

 1. Hmm. Operu jsem nějakou dobu zkoušel a nějak sem si nezvyk. Taimk sem se vrátil k paďouřštějšmu Firefoxu. Je sice méně profi ale zase sem si zvyk na některý doplňky (download manager, Pdf, kontola funkčnosti odkazů na rapidshare a megaupload). I když za čas asi znova zkusim Operu. Má vlastně Opera něco jako info o stránce alá Firefox (popis prvků stránky jako obrázky a jejich velikost, velikost stránky, počet náštěv......) je to sice hloupost ale občas se hodí

  — od Spamer · 29.09.08 · #

 2. Tak takové menu Opera bohužel nemá? Nějaké věci se dají zjistit přes doplněk Web Developer ale Firefox má tohle propracované lépe?

  — od Gizmo · 30.09.08 · #

 3. pekny článek :)

  — od M · 4.10.08 · #

 4. Díky :-)

  — od Gizmo · 14.10.08 · #

 5. Nejake tie ?rozsirenia? by sa nasli aj pre Operu: http://www.opera-prehliadac.com/?e-operu.html

  — od cvm · 17.10.08 · #

 6. No hodně věcí mám i ve FF, někdy pomocí doplňku.
  Co se týče bezpečnosti, dostala mě věta ?Nesmíte ale zapomenout na antivirový program, bez něj by to nešlo ani v sebelepším prohlížeči.?. Antivir by neměl být potřeba. Je potřeba hlavně aktualizovat, nestáhnout si cokoli odkudkoli a mít nějaký Firewall.

  — od v6ak · 31.10.08 · #

 7. Tak s ohledem na chování nadpoloviční většiny uživatelů internetu, jen ten antivir opravdu potřeba?

  — od Gizmo · 2.11.08 · #

 8. Jsem zvědavý, kdy už konečně opraví tu chybu tisku, kdy Opera pošle na tiskárnu stránku totálně rozbouranou s rozpadlými tabulkami i odstavci.
  Je zajímavé, že v náhledu tisku je vše OK, ale výsledek je dost odlišný.

  Operu používám, ale pokud potřebuji nějakou stránku tisknout, tak musím použít třeba Firefox.

  Tato chyba je v Opeře po celou dobu od vydání verze 9. A co je horší, vývojáři o tom od té doby vědí ?

  — od Drakor · 9.11.08 · #

 9. Opera zpomaluje internet?
  Před pár dny mi zničeho nic Opera sama zpomalovala internet.Mám 4MB ale internet mi přes operu jede cca 20kb/s ale v IE6 mi jede normálně.Zkoušel jsem test rychlosti na dsl.cz ale opravdu to tak bylo.V Opeře mi to ukázalo 22kb a v IE 3MB.Jak je to možné?

  — od Zedňa · 16.01.09 · #

 10. Operu pouzivam (linux kubuntu 8.04) a docela me stve, ze nejde skryvat menubar a v source code nejsou cislovany radky. Uz sem jim to dal jako bug,

  — od dj · 28.04.09 · #

 11. Zase Opera umí nastavit zobrazení zdrojáku v externím editoru, kde už s číslováním řádků nebývá problém?

  — od Gizmo · 28.04.09 · #

 12. Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní ? to se často na internetu nevidí.

  — od Adam Michnik · 10.01.10 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.

 
 

Poslední články

Amazon Kindle Touch: první dojmy
27.12.2011 | Počítače, IT
Jak spustit Google Android na telefonu s Windows Mobile
3.12.2011 | Mobily, komunikace
Gizmo's Page nově na blog.gpage.cz
1.11.2011 | O stránce
Veolia Transport aneb jak se to dělat nemá...
15.9.2010 | Mimo téma
Divadlo: Kurz negativního myšlení
22.6.2010 | Mimo téma
Smartřády: rychlé jízdní řády pro Windows Mobile
30.5.2010 | Mobily, komunikace
Nitrogen: výborný přehrávač pro Windows Mobile (aktualizováno)
20.2.2010 | Mobily, komunikace
Bus Simulátor: nic není nemožné
30.5.2009 | Počítače, IT

Poslední komentáře

 • Adam Michnik

  Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní ? to se často na internetu nevidí.

 • Gizmo

  Zase Opera umí nastavit zobrazení zdrojáku v externím editoru, kde už s číslováním řádků nebývá problém?

 • dj

  Operu pouzivam (linux kubuntu 8.04) a docela me stve, ze nejde skryvat menubar a v source code nejsou cislovany radky. Uz sem jim to dal jako bug,

 • Zedňa

  Opera zpomaluje internet? Před pár dny mi zničeho nic Opera sama zpomalovala internet.Mám 4MB ale internet mi přes operu jede cca 20kb/s ale v IE6 mi jede …

 • Drakor

  Jsem zvědavý, kdy už konečně opraví tu chybu tisku, kdy Opera pošle na tiskárnu stránku totálně rozbouranou s rozpadlými tabulkami i odstavci. Je zajímavé, že v náhledu tisku …