Chrome: prohlížeč podle Googlu

Vydáno: 3.9.2008 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Tento článek byl vydán již před dlouhou dobou, proto nemusí být aktuální.
Děkuji za pochopení.

Včera v podvečer Google neočekávaně uvolnil betaverzi svého nového prohlížeče s názvem Chrome. Prohlížeč je celkem zásadní věc pro prohlížení internetu (Google nevyjímaje). Jaký je Google Chrome? Co nabízí uživateli? Má šanci na úspěch?


Před instalací, ještě v Opeře

Zatím největší baštou Googlu v oblasti prohlížečů byl Firefox. To se ale možná brzy změní, pokud se Chrome prosadí. A pokud se ho bude snažit Google alespoň trochu snažit, má velkou šanci na úspěch. Velká trojka prohlížečů tedy dostává nového konkurenta.


Nová záložka a nejnavštěvovanější stránky

Stáhnutí a nainstalování Google Chrome je otázka chvilky. Stahujte z této adresy. Prohlížeč je dostupný i v české verzi, takže se angličtinou neoplývající uživatelé nemusejí bát. První co mě na Chromu upoutalo, je jednoduché dobře vypadající rozhraní. Horní lišta ve Windows Vista využívá schopnosti vzhledu Windows Aero, takže je normálně průhledná, při maximalizaci pak ztmavne. Ovládací prvky i jednotlivé záložky efektně využívají volné místo, takže lišta je opravdu na výšku malá.


Aplikace v okně a odkaz na ní jako zástupce

Vyhledávat se dá přímo s adresního řádku, a to nejen přes Google. Při otevření nové záložky se vám ukáží nejnavštěvovanější stránky i se screenshoty. Jedná se o takovou alternativu k Rychlému přístupu v Opeře. Další zajímavou funkcí Chromu je vytváření zástupců aplikací na ploše. Můžete si tak přes plochu otevřít jakoukoliv webovou aplikaci v samostatném okně, jako kdyby byla offline (samozřejmě ale musíte být připojeni). Toto je zase jakási alternativa k produktu Mozilla Prism.


Vyhledávání pomocí adresního řádku

Další zajímavostí je, že každá záložka běží samostatně, takže její pád nezpůsobí pád celého prohlížeče. Pro toho, kdo chce zůstat nespatřen je tu funkce Anonymní režim. Když je zapnutý, stránky se neukládají do historie. Nechybí ochrana proti phishingu (podvodné webové stránky).


Prostředí prohlížeče

Kromě dalších maličkostí už Google Chrome nic nového neumí. U prohlížečů ale lidem nejde ani tolik o funkce, jako spíše o pohodlné a jednoduché surfování, a to Chrome splňuje. Myslím, že má velkou šanci na úspěch. Postupně uvidíme, jak zamíchá kartami. Jen pro info, nejpoužívanějším prohlížečem je stále ještě Internet Explorer, za ním je Mozilla Firefox a až s odstupem funkcemi nabitá Opera, kterou používám i já. Uvidíme, kam se Chrome zařadí. Určitě se s ním ještě na stránkách Gizmo’s Page setkáte.


Logo Google Chrome


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

 1. Já nevím. Přijde mi že jenom opsali pár nápadů od okolních prohlížečů. Sice se chlubí hlavně jednoduchostí a bezpečností ale tím se dneska chlubjej ty prohlížeče snad všechny. Já osobně používám Firefox kvůli rozšířením. Ale i IE se s příchodem sedmičky celkem vytáhl. Závěrem bych se vrátil k tématu že podle mně je Chrome pouze jeden z mnoha malých prohlížečů akorát má obrovskou reklamu. (ale né tak velkou jako firefox http://www.emag.cz/?-ve-vesmiru/ )

  — od Spamer · 3.09.08 · #

 2. Joo to beru, Chrome tak nějak opisuje na všech stranách, líbí se mi ale jeho kompaktní a jednoduché balení. Zatím je to ale jenom beta, tak uvidíme s čím novým ještě přijde. Já používám Operu 9.5 (brzy o ní napíšu článek). Pár věcí mi v ní chybí, třeba ta rozšíření, alej jinak je to výborný prohlížeč a neměnil bych.

  — od Gizmo · 4.09.08 · #

 3. Tenhle prohlížeč jsem si nevyzkoušel jenom tady kvuli tomu screenu, vypadá to podle mě hrozně. Osobně používám FF kvůli doplňkům nebo safari. :)

  — od LUK4S3K · 5.10.08 · #

 4. Google Chrome je jednoduchý a rychlejší než FF nebo Opera. Je jednoduchý a má přehledný design (lepší než u FF). Co se týče designu tak spíš FF kopíruje Chrome.

  — od KrakenL · 9.08.10 · #

 5. Myslím, že teď už téměř každý kopíruje Chrome, možná jen Internet Explorer ne…

  — od Gizmo · 12.08.10 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.

 
 

Poslední články

Amazon Kindle Touch: první dojmy
27.12.2011 | Počítače, IT
Jak spustit Google Android na telefonu s Windows Mobile
3.12.2011 | Mobily, komunikace
Gizmo's Page nově na blog.gpage.cz
1.11.2011 | O stránce
Veolia Transport aneb jak se to dělat nemá...
15.9.2010 | Mimo téma
Divadlo: Kurz negativního myšlení
22.6.2010 | Mimo téma
Smartřády: rychlé jízdní řády pro Windows Mobile
30.5.2010 | Mobily, komunikace
Nitrogen: výborný přehrávač pro Windows Mobile (aktualizováno)
20.2.2010 | Mobily, komunikace
Bus Simulátor: nic není nemožné
30.5.2009 | Počítače, IT

Poslední komentáře

 • Gizmo

  Myslím, že teď už téměř každý kopíruje Chrome, možná jen Internet Explorer ne…

 • KrakenL

  Google Chrome je jednoduchý a rychlejší než FF nebo Opera. Je jednoduchý a má přehledný design (lepší než u FF). Co se týče designu tak …

 • LUK4S3K

  Tenhle prohlížeč jsem si nevyzkoušel jenom tady kvuli tomu screenu, vypadá to podle mě hrozně. Osobně používám FF kvůli doplňkům nebo safari. :)

 • Gizmo

  Joo to beru, Chrome tak nějak opisuje na všech stranách, líbí se mi ale jeho kompaktní a jednoduché balení. Zatím je to ale jenom beta, …

 • Spamer

  Já nevím. Přijde mi že jenom opsali pár nápadů od okolních prohlížečů. Sice se chlubí hlavně jednoduchostí a bezpečností ale tím se dneska chlubjej ty …