Divadlo: Kurz negativního myšlení

Vydáno: 22.6.2010 | Rubrika: | Autor: Gizmo

O divadle jste se tu ještě nikdy nic nedočetli, teď ale udělám vyjímku, i pro to, že je to hra podle filmu. Na podzim roku 2007 přišel do českých kin norský film Kurz negativního myšlení. Hořká komedie Barda Breiena sklidila poměrně úspěšná hodnocení a tak se její režisér rozhodl film předělat do divadelní podoby. Vznikla tedy stejnojmenná hra, která měla v dubnu tohoto roku světovou premiéru v pražském Švandově divadle.


Cílem tohoto článku není se nějak moc rozepisovat, chci vám pouze tuto hru doporučit. Pokud jste viděli film, hra je jeho víceméně doslovným přepisem. Pokud ne, hlavní postavou je Geirr, který je po autonehodě připoután na vozík. Jeho manželka Ingvild si už neví rady s jeho depresemi a negativními náladami, bezchutí do života, a tak k sobě domů pozve ráznou a pozitivní terapeutku Tori, která vede sezení s dalšími zajímavými postavami. Ti všichni přídou do jejich domu, a rázem se spustí řada zábavných i nešťastných příhod.


Proč na to ale jít i do divadla? Tím hlavním důvodem jsou podle mě herecké výkony. V hlavní roli uvidíte Michala Dlouhého, který se role chopil opravdu výborně. Skvěle dokázal vystihnout emoce hlavního hrdiny. Další postavy zahráli Kristýna Frejová, Apolena Veldová, Eva Leimbergerová, Kamil Halbich, Miroslav Hruška, Michal Dlouhý, a Jaroslava Pokorná. Všichni tito herci hrají přesvědčivě, a pro role se naprosto hodí. Neschází i skvěle a nápadité postavená scéna. Pokud tedy chcete vidět zajímavé drama míchnuté dávkou černého humoru i dobré hudby Johnnyho Cashe, neváhejte a jděte na to. Zklamáni nebudete.

Bard Breien: Kurz negativního myšlení

Oficiální popis hry: Divadelní adaptace pozoruhodného norského filmu v sobě spojuje prvky psychologického dramatu se sarkasticky černou komedií? aneb Po dobrém občas nezmůžete vůbec nic! —- Geirr měl před dvěma lety autonehodu a je upoután na invalidní vozík. Jeho žena Ingvild ve snaze zachránit manželství pozve skupinu tělesně postižených, kterou vede až nechutně pozitivní a vyrovnaná psycholožka Tori. Geirr, milovník válečných filmů a Johnnyho Cashe, se však rozhodne k tvrdému protiútoku. A tak během jediné noci dochází nejen k sebedestruktivním hrám včetně ruské rulety, pokusům o sebevraždu či ne zcela dobrovolným skokům z okna, ale především k poznávání sebe sama, skoncování s falešnou upřímností, soucitem a možná ke skutečnému “léčení” duše.
Režie: Daniel Hrbek
Hrají: Michal Dlouhý, Kristýna Frejová, Apolena Veldová, Eva Leimbergerová, Kamil Halbich, Miroslav Hruška, Jaroslava Pokorná a Daniel Pavel
Překlad: Jaroslava Vrbová
Dramaturgie: Martina Kinská, Lucie Kolouchová
Výběr hudby: Daniel Hrbek, Martin Hejl
Scéna: Petr Masopust
Kostýmy: Lidka Limpouchová
Pohybová spolupráce: Ivana Dukič, Jan Potměšil, Karel Basák
Produkce: Salome Geregayová
Inspice: Blanka Popková
Asistent režie: Blanka Popková
Délka: 1:40 bez přestávky
Odkaz na stránky divadla: zdeZdroj fotografií: Švandovo divadlo


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

  1. Rozhodně stojí za podívanou. Při porovnání s filmem shledáno divadlo za lepší – právě kvůli silným emocím.

    — od -TM- · 17.07.10 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.