Jak spustit Google Android na telefonu s Windows Mobile

Vydáno: 3.12.2011 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Pozor! Tento článek již nemusí být aktuální!

Konečně po dlouhé době zase nový článek. Tentokrát jsem připravil stručný návod, jak v telefonu s Windows Mobile spustit operační systém Google Android. Tento návod platí pro telefony od HTC, a to Touch HD, Touch Diamond, Touch Pro, Touch Pro2 a Touch Diamond2, na kterém vše bylo testováno.


Předem uvádím, že čerpám z hlavního návodu, který najdete na fóru xda-developers.com. Mým cílem ale bylo přinést jednoduchý a stručný návod v češtině.

Není třeba se ničeho bát, spuštění Androidu není složité. Stačí provést pouze pár kroků, celé to zabere maximálně 15 minut. Co je ale důležité zmínit, že veškeré kroky provádíte na vlastní riziko a za jakékoli poškození telefonu nebo ztrátu dat nenesu já ani nikdo další odpovědnost. V praxi je ale toto riziko velmi malé. Předchozí větu uvádím hlavně proto, abych pak nebyl obviňován za něco, za co nemohu. :-)

Pro HTC Touch Diamond2 je v současné době k dispozici Android ve verzi 2.2 (Froyo). Novější verzi už nemá smysl očekávat. Za prvé: vývoj Androidu pro mobily s Windows (tzv. XDAndroidu) už moc rychle nepokračuje a asi ani pokračovat nebude, vzhledem k tomu, že většina vývojářů z XDA Developers už přešla k jiným systémům. Dalším důvodem je, že HTC s Windows nejsou hardwarově tak výkonné, takže by pozdější verze nemusely běhat dobře. Vyjímkou je HTC HD2, ale tomu se tento článek nevěnuje.

Stažení a rozbalení systémového balíčku

Stáhněte si systémový balíček. Pro Diamonda2 je v současné době (prosinec 2011) k dispozici verze FRX07.1 a stáhnout si ji můžete z tohoto odkazu (ZIP, 85,2 MB).
Obsah ZIP archivu rozbalte na paměťovou kartu. Buď to nedávajte do žádné složky, což je pak nejjednodušší, nebo pokud potřebujete, zkopírujte do vámi vybrané složky. V tomto případě si pamatujte kam jste to rozbalili, pak se k tomu vrátím.

Nastavení před spuštěním

Zkopírujte soubor startup.txt. V rozbaleném balíčku najdětě složku STARTUPS, v ní vyberte složku Topaz (týká se pouze Diamonda2, v případě jiného telefonu je nutné vybrat odpovídající složku) a soubor startup.txt, který je v ní obsažený, překopírujte do složky s balíčkem, tj. tam, kde je i soubor HaRET.exe. Pozor, v případě, že jste pro balíček vytvořili svou šložku, musíte soubor startup.txt otevřít a do posledního řádku vepsat rel_path=názevSložky, takže např. rel_path=MujAndroid. Ve finále tedy musí být soubor v tomto umístění: karta:\startup.txt, případně karta:\názevSložky\startup.txt.

Spuštění systému

Nyní už je možné Androida spustit. Ve Windows Mobile otevřete průzkumník souborů a spusťte soubor HaRET.exe. Měla by naběhnout hláška “Booting Linux” a hned po ní černá obrazovka se spoustou běhajícího textu. Za chvíli vás telefon vyzve ke kalibraci displeje. Na displeji se objeví bílé kříže, do jejichž středu vždy klepněte stylusem. Po kalibraci bude ještě chvíli běhat text, pak bude chvíli vidět animované logo XDAndroid a poté už naběhne samotný systém. Proces s černou obrazovkou může trvat až 15 minut, tak se toho neděste. Stejně tak se neděste i počáteční pomalosti Androidu. Při prvním spuštění ještě probíhají různá nastavení, a proto bude telefon velmi pomalý. Při dalších spuštěních se už ale systém zrychlí.

A je hotovo…

Teď už můžete Androida vesele používat. Jedinou nevýhodou je, že musíte mít vždy zapnuté Windows Mobile. Bez nich Androida nespustíte. Tím se třeba výrazně prodlouží zapnutí telefonu. Bohužel to ale prozatím jinak nejde. Všechna vaše data jsou umístěna v jednom souboru na paměťové kartě, vše (kromě zapnutí) funguje nezávisle na Windowsech. To mimo jiné znamená, že pokud vám sms přijde zrovna když máte zapnutý Android, ve Windowsech ji už nenajdete. To platí i naopak. V Androidu můžete běžně stahovat aplikace z marketu, jen instalace aplikací vždy trochu trvá. Ovladače grafiky také ještě nejsou na takové úrovni, takže třeba Angry Birds jsou téměř nehratelné. Video z YouTube ale třeba spustíte bez problémů. Zamrzí také, že spuštěný Android je bohužel docela velkým žroutem baterky.

To je snad vše, co potřebujete ke spuštění a používání Androida. Pokud máte nějaké otázky, rád vám na ně zodpovím v diskuzi pod článkem, pokud to bude v mých silách. Tak si užívejte Androida a podělte se se svými dojmy :-)

Pár screenshotů…


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

 1. Zajímalo by mě, jak se lze vrátit k systému WM.

  — od David · 12.01.12 · #

 2. Vypnutím a zapnutím telefonu, případně soft resetem. Na Diamondu2 červené tlačítko v rohu kde je díra na stylus.

  — od Gizmo · 19.01.12 · #

 3. Mě nejde furt spustit wifi ať dělám co dělám. Vám wifi normálně funguje nebo jste museli něco přidávat??

  — od Jan · 21.05.12 · #

 4. Android jsem zkoušel na Touch Diamond I a bohužel mě instalace (černá obrazovka) běžela i hodinu bez výsledku (byl vidět timeout atd…) a to jsem si i projel celý návod instalace, abych něco nepo.

  — od Paxan · 19.06.12 · #

 5. Co se týká té wifiny první den po spuštění mi taky nešla no ráno se,m se probudil a zázrak! :D :D stáhl sem to teda přímo z XDA… tak evím jestli je to ten samej nebo třeba jiná verze ;) jinak já mám problém s displayem ani za hovno se netrefím jakýhokoli tlačítka naštěstí mám teda klávesnici ale takhle zas nespustím ani blbej market… to mě nemálo sere :/ nevíte jak kalibrovat display?

  — od kordy · 19.08.12 · #

 6. Kalibrace se dělá při bootování androida. Někde ve složce se soubory je soubor calibration. Když ho smažeš, při dalším bootu ti to nabídne udělat kalibraci displeje…

  — od Gizmo · 9.09.12 · #

 7. Dotaz, pojede mi to aji na Samsung SGH-i900 Omnia, který obsahuje WM 6.1? Nějak moc mi to nechce jet…

  — od René · 5.11.12 · #

 8. ahoj nevite jak kalibrovat telefon nejde to nemuze mi nekdo poslat ten soubar na raphael 100 ?

  — od Radikula · 14.12.12 · #

 9. Tak jsem to rozchodil na svém HTC Touch HD, ale měl jsem problém s kalibrací, protože se mi nezobrazovali čtverečky, ale pak jsem si je domyslel a tzv poslepu jsem je naklikal (jen pro instiraci http://www.youtube.com/watch?v=FB6MVFH4Jv4 ). Po instalaci jsem uděla znovu kalibraci přesně pomoci HtcCalibrate_WVGA
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457343

  — od Klouzak · 25.01.13 · #

 10. Prosím Vás, jde nahrát android podle vašeho postupu i na samsung omnia ii i8000? děkuji

  — od Tom · 28.01.13 · #

 11. mam dotaz jde to i na sony xperia x1 nemuzu najit tu spravnou slozku poradi nekdo

  — od petr · 15.03.13 · #

 12. Jak je to na jiných značkách, to nevím. Hledejte na xda-developers.com

  — od Gizmo · 1.04.13 · #

 13. jakou tu složku je potžeba vybrat pro htc touch pro 2 upřesníte prosím u tohodle postup ? :)

  — od michaela · 1.06.13 · #

 14. Ahoj pls udelal bys jak to udelat na touch pro

  — od MARTIN · 27.07.13 · #

 15. Ahoj jak spustim Android na HTC Touch Pro 2

  — od Mirek · 9.08.13 · #

 16. Prosim vas pujde me android na HTC Touch 2.Dekuju za info.

  — od Jurajev · 10.09.13 · #

 17. Android je na piču :-D lepší je windows phone kokoti

  — od TAKYJAKONAKAŠI · 13.10.13 · #

 18. As may be the case on any other set of Air Jordans, <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre mixr</a> The proper footwear in the road would conclude personal desire. Currently each of our cool down off white michael the air nike jordans 11“s are already dope. <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre</a> No doubt to fix it <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre mixr</a> <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre</a> pillow <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats headphones</a> . Say a big heads up, In addition, <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre</a> papa “pop, Should puke workplace exactly generally accommodates it absolutely not having signals effectively center? The finish for miley cyrus. Yet harvest? At the very least, With me, It unnerving to” Actually mention would saw. A possibility a blast.

  — od cheap beats · 24.11.13 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.

 
 

Poslední články

Amazon Kindle Touch: první dojmy
27.12.2011 | Počítače, IT
Jak spustit Google Android na telefonu s Windows Mobile
3.12.2011 | Mobily, komunikace
Gizmo's Page nově na blog.gpage.cz
1.11.2011 | O stránce
Veolia Transport aneb jak se to dělat nemá...
15.9.2010 | Mimo téma
Divadlo: Kurz negativního myšlení
22.6.2010 | Mimo téma
Smartřády: rychlé jízdní řády pro Windows Mobile
30.5.2010 | Mobily, komunikace
Nitrogen: výborný přehrávač pro Windows Mobile (aktualizováno)
20.2.2010 | Mobily, komunikace
Bus Simulátor: nic není nemožné
30.5.2009 | Počítače, IT

Poslední komentáře

 • cheap beats

  As may be the case on any other set of Air Jordans, <a href=“http://beonair.com/beats-by-dre-headphones/”>cheap beats by dre mixr</a> The proper footwear in the road …

 • TAKYJAKONAKAŠI

  Android je na piču :-D lepší je windows phone kokoti

 • Jurajev

  Prosim vas pujde me android na HTC Touch 2.Dekuju za info.

 • Mirek

  Ahoj jak spustim Android na HTC Touch Pro 2

 • MARTIN

  Ahoj pls udelal bys jak to udelat na touch pro