Nitrogen: výborný přehrávač pro Windows Mobile (aktualizováno)

Vydáno: 20.2.2010 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Dobrého softwaru není nikdy dost, proto vám rád představím Nitrogen – jednoduchý, ale výborný hudební přehrávač pro platformu Windows Mobile. Fungovat by měl na všech zařízeních s verzí 5,6,6.1 nebo nejnověji 6.5, 6.5.3. Je rychlý a přívětivý. Sice má své mouchy, ale i tak ho lze jen doporučit….


V základní instalaci Windows Mobile si můžete přehrávat hudbu jen ve vestavěném Windows Media Playeru. Ten ale moc příjemný na ovládání není a je už poněkud zastaralý. Doufejme, že přehrávač Zune v nových Windows Phone 7 Series už bude na zcela jiné úrovni, ale to už je zcela jiný systém. Zpět ale do současnosti, pokud chcete něco slušnějšího, máte na výběr z několika možností. Výrobci zařízení často doinstalovávají své přehrávače, jako například ten integrovaný do uživatelského prostředí HTC Sense (TouchFLO) nebo máte možnost stáhnout si jakýkoliv jiný. Jedním z nich je i Nitrogen. Je vyvíjen jako open source vývojářem s přezdívkou “microfi”.


Mezi základní funkce patří samozřejmě přehrávání hudebních souborů, a to ve všech běžných formátech, jako jsou mp3, ogg, aac, mp4, m4a, 3gp, wav a wma (plus midi a flac s pluginem). Dále je plně skinovatelný, nabízen je ekvalizér, funkce jako opakovat a náhodně nebo funkci sleep, která po nastavené době přehrávač vypne nebo zastaví přehrávání. Mrzí mě, že program nenabízí klasickou hudební knihovnu známou z mnoha přehrávačů, ale jen prohlížeč souborů. Nemůžete si tedy vybrat například všechny songy od jednoho interpreta nebo určitého žánru. Chce to tedy mít alespoň pořádek ve složkách s hudbou. Není pak problém naplnit playlist hudbou z několik složek najednou. Jak už bylo zmíněno, je k dispozici playlist, skladby z něj můžete libovolně odtraňovat, posouvat atd., už ho ale neuložíte, nejde to. Taky docela škoda… Co se týče rozhraní, celé je hezky “finger-friendly” a v poměrně moderním hávu. V základním skinu máte k dispozici klasická tlačítka pro pauzu/přehrávání, posunutí na předchozí/následující skladbu, úpravu hlasitosti, dále pak tlačítka náhodně, opakovat a sleep a nakonec pro skok do prohlížeče souborů a pro vypnutí displeje. Přehrávač čte u souborů i obrázky alb.


Velkým plusem Nitrogenu je rychlost – všechno je otázkou okamžiku. To je oproti jiným přehrávačům velká výhoda. Nic ale není dokonalé, tak i u Nitrogenu se najdou drobnosti, které zamrzí. Nevím jak u jiných zařízení, ale u mého HTC Touch Diamond 2 si program moc nerozumí s úpravou hlasitosti přes klávesy na boku přístroje. Při stisku se začne upravovat jak systémová hlasitost, tak i hlasitost přehrávače, je to trochu chaotické. Plusem zase je, že hlasitost těmito klávesami lze upravit bez “oživení” přístroje. Další věcí je, že když v průběhu přehrávání vypnete hardwarovým tlačítkem displej, přehrávání se přeruší. Pokud chcete telefon uspat, musíte přes tlačítko v přehrávači. Je to trochu otravné, zvláště když u jiných přehrávačů tohle problém není, ale dá se na to zvyknout. Aktualizace: Po nahrání nové ROMky už vypínání tlačítkem bez přerušení funguje, takže má předchozí slova neberte až tolik vážně… Další aktualizace: V další nové romce to už zase neběží, takže fakt už nevím, kde je zakopaný pes :(


Celkově tedy jako hlavní nedostatek vidím absenci knihovny. Jinak se jedná o jednoduchý, rychlý a uživatelsky přívětivý přehrávač, který si jistě oblíbíte. Vývojář nyní chystá i novou verzi 1.2 (můžete zatím stahovat ve verzi Alpha), která má nabídnout podporu G-senzoru, namapování hardwarových tlačítek a další drobná vylepšení.

Odkazy:

Oficiální stránky
Přímý odkaz ke stáhnutí (verze 1.1, cab soubor)
Přímý odkaz ke stáhnutí (verze 1.2 alpha, cab soubor)
Čeština (pro verzi 1.1, NLG soubor zkopírujte do složky \Program Files\Nitrogen\lang, příp. Storage Card\Program Files\Nitrogen\lang)


Ukázky skinů:


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.