Nokia N95 - nejlepší z nejlepších

Vydáno: 4.6.2007 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Nokia N95 je mobil, který má snad všechno, co se od mobilu dá očekávat. Mezi jeho hlavní přednosti patří pětimegapixelový fotoaparát nebo naviganí systém GPS.

Nokia N95 je smartphone vysouvací konstrukce. Po vysunutí se objeví docela slušná číselná klávesnice. Pokud však telefon vysunete na opačnou stranu, naskytne se vám pohled na čtveřici ovládacích tlačítek pro multimedální přehrávač. Přední stranu mobilu zaujímá velký displej o rozlišení QVGA 320×240 bodů. U nejlepší Nokie bych možná čekal alespoň VGA rozlišení. Dokáže zobrazit až 16 milionů barevných odstínů. Nad ním najdete přední fotoaparát pro videohovory a také světelný senzor, který ztmavuje či zesvětluje posvícení displeje podle okolního světla. Zajímavá věc. Pod displejem jsou hlavní ovládací tlačítka. Je jich tam sice trochu moc, ale dá se na to za chvíli zvyknout. Pětisměrný kříž obklopují kontextové klávesy, tlačítka pro přijmutí/odmítnutí hovoru a tlačítka spojená s ovládáním systému Symbian. Ten je zde zastoupen v nejnovější verzi 9.2 3rd Edition. Zadní strana telefonu vypadá jako klasický fotoaparát. Nechybí krytka čočky nebo přisvětlovací dioda. Na boku je dvojice reproduktorů – hrají stereo. Dále pak infarport či slot pro paměťové karty MicroSD.

Foťákem se fotí velmi dobře, telefon držíte vodorvně, jako spoušť slouží tlačítko na boku mobilu. To má dvě polohy – foťák má totiž automatické zaostřování. Škoda jen, že po vyfocení fotky chvíli trvá, než je telefon připraven vyfotit další. Fotky jsou kvalitní, i díky optice Carl Zeiss.

Další klíčovou funkcí je integrované GPS. Předinstalovaná aplikace stahuje mapy z internetu, takže čekejte vyšší přenos dat. Mapy obsahují celou evropu včetně ČR. Můžete si zjistit souřadnice, rychlost jakou jdete, či ušlou vzdálenost.

Telefon se samozřejmě umí připojit k internetu, a to přes technologie GPRS, EDGE, UMTS nebo WiFi. Předinstalován je slušný prohlížeč od Nokie, který vám stránku ukáže stejnou jako na počítači. Telefon umí i přehrávání flash animací, ale třeba video z YouTube se mi na něm spustit nepodařilo.

Krom toho má Nokia N95 téměř všechny funkce co ostatní mobily na trhu. Nechybí MP3/WMA/video přehrávač, připojit lze jakákoliv sluchátka s 3,5 jackem. Mobil se dá připojit i k televizi. V počítači podporuje režim USB Mass Storage, ketrý vám ukáže mobil jako nový disk.

Na závěr ještě musím zaplakat nad výdrží baterie. Telefon při běžném používání moc nevydrží. Budete nabíjet denně. Jinak se ale jedná o špičkový mobil, kde se těch pár nedostatků spolehlivě ztratí. A cena? Okolo 19000 Kč.


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.