Smartřády: rychlé jízdní řády pro Windows Mobile

Vydáno: 30.5.2010 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Po Nitrogenu vám chci představit další aplikaci pro systém Windows Mobile. Smartřády jsou jednoduchým programem na vyhledávání spojení a zobrazení jízdních řádů se vším co k tomu patří. Hlavní výhoda tohoto programu spočívá v tom, že data máte uložena v mobilu, vyhledáváte tedy offline, není potřeba řešit připojení k internetu, které není vždy dostupné. Další výhodou je bez pochyby rychlost a jednoduchost, Smartřády mají mnohem větší komfort ovládání než webová aplikace načtená přes nějaký prohlížeč v mobilu.


V prvé řadě se zmíním o tom, jak aplikaci získat. Nejdříve je nutno si stáhnout instalační soubor ze stránek Smartřádů a aplikaci nainstalovat do telefonu. To je ale jen jedna věc, dále potřebujete získat samotná data – jízdní řády. Za ty už musíte bohužel zaplatit. Objednává se ze stránek společnosti Chaps, která tato data generuje. Cena je 350 Kč včetně DPH na jedno období, tj. vždy do další celostátní změny jízdních řádů. To bývá vždy v půlce prosince každého roku. Pokud si tedy u Chapsu objednáte licenci, přijde vám od nich e-mail s licenčním klíčem, který pak zadáte do Smartřádů v telefonu. Licence platí na všechny jízdní řády vlaků, autobusů, městské hromadné dopravy v ČR, můžete si stáhnout i data pro vyhledávání letů a data pro autobusové a vlakové linky v dalších evropských zemích. Jednotlivé jízdní řády můžete stahovat buď ze stránek Chapsu nebo nejrychleji rovnou v aplikaci, jen to chce nějaké neomezené připojení, protože např. jízdní řády vlaků pro celou ČR má přes 9 MB, za to byste bez datového tarifu zaplatili hodně.


Nyní když máte požadované jízdní řády staženy, můžete začít vyhledávat spojení. Základní obrazovka je podobná, jakou známe z webových služeb. Najdete zde okna na zadání výchozí a cílové zastávky, přestupního bodu, času příjezdu nebo odjezdu a volbu maximálního počtu přestupů. Při zadávání zastávek stačí napsat pouze několik prvních písmen a pak stačí zastávku vybrat z našeptávače – rozbalovacího seznamu. Sem se vám ukládají i nejpoužívanější zastávky, které jsou modře zvýrazněny a v seznamu se řadí na začátek. Zastávku můžete přidat i ručně do Oblíbených, pak bude zvýrazněna zeleně a v seznamu bude vždy první. Pokud neznáte název nejbližší zastávky a máte v mobilu GPS, program vám ji sám vyhledá a dokonce vás k ní dokáže navigovat, i když jenom jednoduše bez mapového podkladu (viz screenshot). Polohy zastávek jsou zatím k dispozici jen pro autobusové a vlakové jízdní řády a dále pro Pražskou integrovanou dopravu. Přibýt by brzy měla MHD v Ostravě a v Brně. Dále si můžete zobrazit i zastávkové jízdní řády. Skoro bych ještě zapomněl na záložky – taby. Můžete tak mít otevřených několik spojení zároveň…


Po zadání zastávek se vám zobrazí výpis spojení, zase tak jak to znáte z webu. U spoje nechybí informace o dopravci a podrobnosti o spoji, době jízdy, počtu km… i třeba jestli je obsluhován nízkopodlažním vozidlem. Bohužel chybí cena jízdy, která se na webu většinou zobrazuje. Stejně tak neuvidíte například řazení vlaku. Zamrzí také, že například u Pražské integrované dopravy chybí tarifní pásma.Vyhledané spojení si můžete i uložit do kalendáře nebo ho poslat smskou. U vlaků není problém nechat si zaslat SMS s informací o poloze vlaku. Praktická funkce je, že v Pražské MHD si můžete nechat zaslat snadno SMS jízdenku za 26 Kč.


Abych ale jenom nechválil, Smartřády by někdy mohli být rychlejší. Občas trvá vyhledávání i jednoduchého spojení docela dlouho, někdy je to zase bleskurychlé. Stejně tak zamrzí některé drobnosti, jako třeba chybějící tarifní pásma. Co se týče samotného rozhraní, je jednoduché, ale jednotlivé prvky jsou dost malé i při nastavení největší velikosti písma. Je tak občas potřeba vytáhnout stylus. S tím ale mohou mít problém majitelé zařízení s kapacitním displejem, jako je třeba HTC Touch HD2. U navigace na zastávku by to chtělo jako sůl nějaké mapové podklady, ale to nebude jednoduchá záležitost, ať už datově nebo licenčně. Je i docela škoda, že je nutné platit licenční poplatek Chapsu. Chápu, že výroba jízdních řádů něco stojí, ale tím se konkurenceschopnost jízdní řádů dost snižuje, když na webu platit nemusíte. Každopádně jsou ale Smartřády skvělým způsobem jak si najít vždy to nejrychlejší spojení kam potřebujete, můžu je jen doporučit.


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

  1. chci platit za Smartřády tak mi sdělte kam a jak.

    — od Jan Dolanský · 30.11.12 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.