Textpattern: vytvořte si snadno svůj web

Vydáno: 21.11.2007 | Rubrika: | Autor: Gizmo

Tento článek byl vydán již před dlouhou dobou, proto nemusí být aktuální.
Děkuji za pochopení.

Co je to redakční systém?

Redakční systém je webová aplikace, kterou nahrajete na server. Jejím prostřednictvím jednoduše ovládáte stránku ? píšete články, upravujete vzhled atd. Vše se děje v administračním rozhraní přímo v okně internetového prohlížeče. Takovým redakčním systémem je i Textpattern.

Co Textpattern umí?

Základní funkcí Textpatternu je psaní a správa článků. Proto se hodí hlavně pro blogy nebo webziny, jako je třeba Gizmo’s Page. Textpattern umožňuje články řadit do rubrik a každý článek lze i přidat do až dvou kategorií. V administraci prostě napíšete článek, vyberete rubriku, kliknete na tlačítko Vydat a článek se už zobrazí na stránce. Dále můžete modifikovat, jak bude článek zobrazen, kde bude nadpis, datum vydání atd. To všechno pomocí tzv. Textpattern tagů. Samozřejmostí je možnost psát komentáře. Stránku může psát i více autorů, každý může mít svůj profil. Textpattern se hodí pro ty, co si chtějí se stránkou vyhrát, ale neumějí nebo nechtějí si naprogramovat vlastní systém.

Co potřebujete?

Aby jste mohli nainstalovat textpattern, musíte si obstarat nějaký hosting s podporou programovacího jazyka PHP a databáze MySQL. Postačí i free servery (např. Internet Centrum), vyplatí se ale investovat pár korun do vlastní domény a kvalitnějšího hostingu. Já osobně mohu doporučit Hosting-zdarma.cz, kde za roční poplatek 714 Kč dostanete spolehlivý hosting včetně domény (cz, com, net i další).

Instalace Textpatternu

Nainstalovat Textpattern je hračka a zvládne to i průměrný uživatel. Balíček Textpatternu si můžete stáhnout na Ivoriových stránkách zde. Celý obsah složky nahrajte pomocí FTP klienta (vyzkoušejte například jednoduché rozšíření Firefoxu FireFTP ) na svůj server. Poté spusťe instalaci zadáním adresy www.vašestránka.cz/textpattern/setup/ v prohlížeči. Pokud jste vše správně nahráli, spustí se instalační průvodce. Ten po vás bude chtít i přístupové údaje k databázi, které získáte u provozovatele hostingu. Po dokončení instalace smažte adresář setup, aby se vám do stránky nemohl nabourat nikdo cizí. Nyní už je Textpattern připraven k používání.


Obr. Psaní článku v Textpatternu

Administrační rozhraní

Do administrace se můžete přihlásit na adrese www.vašestránka.cz/textpattern/. Rozhraní je rozděleno do tří sekcí ? Obsah, Vzhled a Správa. Sekce Obsah se stará o psaní a správu článků. V sekci vzhled můžete upravovat zdrojový kód webu. Struktura stránek tvořených v Textpatternu se skládá z hlavního zdrojového kódu stránky, dále pak z forem, což jsou jakési boxy, jejichž obsah se vypíše do hlavního zdrojového kódu. Můžete si to představit třeba jako desky do kterých dáváte papíry. Poslední sekce, Správa, obsluhuje nastavení Textpatternu, pluginy a autory.

Jak začít

Ihned po nainstalování Textpatternu můžete psát své články. Jen vzhled vaší stránky nebude to pravé ořechové. To můžete změnit stáhnutím jedné z mnoha šablon. Ty najdete např. Na obsáhlém webu Textgarden.org. Instalace nového vzhledu se obvykle skládá ze zkopírování CSS stylu plus zdrojového kódu stránky a několika forem. Návod na instalaci šablony obvykle najdete přímo v souboru který jste stáhli. Pokud ale máte CSS v malíčku, nic vám nebrání vytvořit si vzhled vlastní. Dále už si můžete se stránkou dokonale pohrát, to je ale na delší povídání.

Závěr

Textpattern je kvalitní redakční systém, ve kterém si můžete udělat blog nebo jiné stránky přesně podle vašich představ. To vše v jednoduchém a přehledném balení. Na Textpatternu je postavená i Gizmo’s Page, tak si můžete sami udělat obrázek, jak to ve výsledku může všechno vypadat. Pokud se chcete na cokoliv ohledně Textpatternu zeptat nebo víte o něčem, co by tu mělo být napsané, využijte komentáře pod tímto článkem. Můžu také doporučit české fórum o Textpatternu kde vám pomůže široká základna zkušených uživatelů. Tak neváhejte a začněte dělat své stránky lépe!


Share on MySpace pošli na vybrali.sme.sk

Přidat komentář

  1. Lepší je český redakční systém sunlight – http://sunlight-cms.net/ , ale ja podporuju a jedu na PHP-Fusionu – http://www.php-fusion.cz

    — od rotaxik · 6.12.07 · #

Máte co říct k tomuto článku? Napište to sem!
Text můžete formátovat pomocí značek Textile
1. Stisknutím tlačítka Náhled se zobrazí náhled vašeho příspěvku pro kontrolu.
2. Komentář odešlete stiskem tlačítka Odeslat.